UWAGA! Dołącz do nowej grupy Szczyrk - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Beskidek (860 m)


Beskidek, mierzący 860 metrów nad poziomem morza, to niewielki, ale niezwykle interesujący szczyt położony w Beskidzie Śląskim. Znajduje się na grzbiecie pomiędzy przełęczą Karkoszczonką a Hyrcą, która jest częścią Beskidu Małego. Ten grzbiet, znany jako Beskid Węgierski, pełni rolę ważnego połączenia pomiędzy Pasmem Klimczoka i Szyndzielni a resztą pasm Beskidu Śląskiego.

Południowo-wschodni stok Beskidka opada ku dolinie rzeki Żylica, podczas gdy z północno-zachodniego stoku spływają dwa cieki Niedźwiedziego Potoku, będącego dopływem Brennicy. Granica pomiędzy miejscowościami Szczyrk i Brenna przebiega przez szczyt Beskidka oraz grzbiet Beskidu Węgierskiego, co czyni ten obszar miejscem istotnym z punktu widzenia lokalnej geografii.

Stoki Beskidka przynależące do Brennej są prawie całkowicie pokryte gęstym lasem. Z kolei dolna część stoków na szczyrkowskiej stronie, spadająca ku dolinie Żylicy, jest pozbawiona drzew i znajduje się tam osiedle Migdały. Na polanie, która opada na północ od szczytu, leży niewielkie osiedle Beskid. Na górnym skraju tej polany, tuż przy samym grzbiecie, można dostrzec fundamenty domu, w którym w dniu 23 stycznia 1945 roku hitlerowcy dokonali niewyobrażalnej zbrodni, spalając żywcem Marię Paluch oraz dwoje dzieci Antoniego Palucha, członka partyzanckiego oddziału z Brennej. Ich pamięć jest uhonorowana skromną tablicą pamięci umieszczoną w pobliżu tego tragicznogo miejsca.

Północno-wschodnia strona Beskidka znalazła swoje zastosowanie w turystyce narciarskiej dzięki Ośrodkowi Narciarskiemu Beskid Sport Arena, który oferuje jeden wyciąg krzesełkowy oraz dwie trasy zjazdowe. Krótszy wyciąg znajduje się od wschodniej strony wspomnianego ramienia, gdzie goście mogą skorzystać z popularnego stoku slalomowego „Beskidek”. Oczywiście, znajdują się tutaj również dwa treningowe skocznie narciarskie, pokryte igelitem, co umożliwia przeprowadzanie skoków także latem. Historia skoczni sięga lat 1946–1947, a latem 1948 roku po raz pierwszy w Polsce wykonano na niej skoki narciarskie na słomie, a w 1963 roku została pokryta igelitem, co znacznie zwiększyło jej użyteczność w sezonie letnim.

Warto dodać, że na zboczach Beskidka można napotkać rzadkie w Polsce rośliny, w tym wierzbownicę zwieszoną, co przyciąga miłośników botaniki oraz przyrody.

Szlak turystyczny

Na szczycie Beskidka, który wznosi się na 860 m n.p.m., znajduje się atrakcyjny czerwony szlak turystyczny. Trasa prowadzi od Przełęczy Salmopolskiej i kieruje się w stronę masywu Klimczoka.

Szlak przebiega przez malownicze miejsca, w tym przez takie punkty jak Grabowa, Kotarz, a następnie Hyrca oraz dalej do celu – Beskidka, skąd można kontynuować w kierunku Karkoszczonki i Klimczoka.

Całkowita długość trasy wynosi 8,8 km, a w jej ramach sumaryczna wysokość podejść wynosi 530 m, podczas gdy suma zejść to 420 m. Przeznaczony czas na przejście tej trasy to około 3 godziny i 10 minut, natomiast czas powrotu szacowany jest na 2 godziny i 40 minut.


Oceń: Beskidek (860 m)

Średnia ocena:5 Liczba ocen:15