Schronisko PTTK Skrzyczne


Schronisko PTTK Skrzyczne to górskie schronisko turystyczne, które jest pod opieką Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Znajduje się ono w malowniczej okolicy Beskidu Śląskiego, tuż poniżej szczytu Skrzycznego.

Umiejscowione na wysokości 1250 m n.p.m., stanowi idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek oraz turystyki przyrodniczej.

Historia

Historia tego wyjątkowego miejsca zaczyna się w około 1930 roku, kiedy to Rudolf Urbanke nabył od mieszkańców Lipowej teren na szczycie Skrzycznego. W 1933 roku wybudował drewniane schronisko, które mogło pomieścić 30 osób nocujących. Zimą obiekt cieszył się popularnością wśród bielskich Niemców, pasjonatów narciarstwa. Należy jednak zaznaczyć, że architektura piętrowego budynku nie do końca harmonizowała z otaczającym krajobrazem. W połowie lat 30. XX wieku schronisko uległo pożarowi, po którym Urbanke przystąpił do budowy nowego, większego obiektu.

W trakcie II wojny światowej schronisko zostało przejęte przez wojska niemieckie. Pomimo okupacji, właściciel, będący Niemcem, mógł kontynuować działalność, z której korzystali liczni narciarze aż do 1944 roku. Po powołaniu Urbanke do armii niemieckiej, schroniskiem zarządzała jego żona. W zimie 1945 roku budynek przez pewien czas znajdował się blisko linii frontu.

Obiekt przetrwał konflikt zbrojny w stosunkowo dobrym stanie, aczkolwiek został poważnie uszkodzony, a jego wyposażenie zostało rozgrabione. W 1946 roku schronisko przeszło na własność bielskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego jako mienie poniemieckie, jednak z powodu braku funduszy na restaurację obiektu, budynek został opuszczony i groziło mu całkowite zniszczenie. W 1946 roku na szczęście Oddział Górnośląski PTT przejął obiekt, prowadząc pierwszy, konieczny remont. Powstały wtedy bufet turystyczny, jadalnia oraz sala noclegowa. Po zakończeniu remontu schronisko oficjalnie otwarto w czerwcu 1950 roku.

Od 1950 roku schronisko jest w gestii Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Po zakończeniu budowy kolei krzesełkowej „Skrzyczne” ze Szczyrku w 1958 roku, znacznie zwiększyła się liczba turystów odwiedzających to miejsce. Dzięki temu, 31 grudnia 1960 roku, schronisko zyskało energię elektryczną. W kolejnych latach liczba miejsc noclegowych wachała się w granicach 40–50.

W jesieni 1998 roku rozpoczęto generalny remont i modernizację obiektu. Budynek otrzymał nowy, spadzisty dach, pod którym stworzono użytkowe poddasze. Parter został poszerzony, a od strony wejścia dobudowano zadaszenie, oraz taras po boku budynku. Standard wyposażenia pokoi, w tym węzły sanitarne, został bardzo poprawiony, choć wiązało się to z redukcją liczby dostępnych miejsc noclegowych.

Warunki pobytu

Schronisko PTTK Skrzyczne oferuje 29 miejsc noclegowych, które zapewniają wygodę i komfort gości.

Do dyspozycji turystów są również trzy sale jadalne, w których można raczyć się posiłkami w miłej atmosferze.

Dodatkowo, dla tych, którzy pragną podziwiać piękne widoki, na tarasie widokowym znajduje się bufet, czynny jedynie w sezonie letnim, co czyni to miejsce idealnym na relaks po długim dniu wędrówek.

Szlaki turystyczne

Rejon Skrzycznego to znakomite miejsce dla miłośników wędrówek po górach, oferujące liczne szlaki turystyczne. Warto rozpocząć przygodę w Szczyrku Centrum, skąd można udać się na trasę prowadzącą do Skrzycznego, a następnie w kierunku Małego Skrzycznego, z przystankiem na Malinowską Skałę, która zachwyca swoimi widokami. Kolejnym punktem jest Barania Góra, doskonała do podziwiania krajobrazów.

Inną popularną trasą jest przejście z Szczyrku Górnego przez Halę Jaworzynę, prowadzącą aż do Skrzycznego, a stamtąd na Ostre. Ta trasa cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród rodzin, jak i zaprawionych turystów.

Możesz również rozważyć szlak z Buczkowic przez Lanckoronę, który prowadzi do ważnego węzła szlaków, a kończy pod Skrzycznem. To zróżnicowane ukształtowanie terenu sprawia, że każda wyprawa nabiera wyjątkowego charakteru i dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Przypisy

  1. a b EdwardE. Moskała, Schroniska górskie PTTK w województwie bielskim: Beskid Śląski – Beskid Żywiecki – Rejon Babiej Góry – Beskid Mały, Warszawa: Wyd. PTTK „Kraj”, 1983, s. 57, ISBN 83-00-00548-X, OCLC 749277638 [dostęp 16.01.2023 r.]

Oceń: Schronisko PTTK Skrzyczne

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:7