Kościół ewangelicki w Szczyrku-Salmopolu


Kościół ewangelicki w Szczyrku-Salmopolu to świątynia ewangelicko-augsburska, usytuowana w malowniczej dzielnicy Salmopol. Znajduje się on w województwie śląskim, w Polsce, otoczony pięknymi krajobrazami, które przyciągają turystów i pielgrzymów.

Świątynia ta jest integralną częścią parafii ewangelicko-augsburskiej w Białej, która odgrywa ważną rolę w życiu duchowym lokalnej społeczności. Zgromadzenia, wydarzenia oraz działalność charytatywna przyczyniają się do jej aktywności i znaczenia w regionie.

Historia

Pierwsze rodziny wyznania ewangelickiego przybyły do Salmopolu w 1803 roku, migrując z Wisły. Powodem ich osiedlenia się w tym rejonie była praca na rzecz właścicieli ziemskich w Łodygowicach. Osadnicy pozostawali pod opieką księży z parafii w Wiśle, którzy odpowiedzialni byli za prowadzenie zapisów w księgach parafialnych, współpracując również z parafią w Białej. W celu uczestnictwa w nabożeństwach w języku polskim, wierni udawali się do kościoła w Wiśle, a sporadycznie odwiedzali kościół w Białej, w którym liturgie były odprawiane w języku niemieckim.

Rok 1897 przyniósł istotną zmianę, gdyż pastorzy z Białej zaczęli pełnić duszpasterską obsługę dla mieszkańców Salmopolu. W tym samym roku, dzięki staraniom superintendenta Hermanna Fritschego, w Salmopolu została zbudowana szkoła, która została poświęcona 17 października 1897 roku. W jej murach odbywały się również nabożeństwa. Środki na budowę tej instytucji pochodziły ze zbiórek organizowanych przez superintendenta Fritschego, a także z darowizn od rodzin osadników oraz wiernych z innych zborów, nie tylko z Galicji, ale także z Śląska Cieszyńskiego i Niemiec. Oprócz roli siedziby szkoły oraz miejsca kultu, w budynku zorganizowano mieszkanie dla nauczyciela oraz stację turystyczną Beskidenverein.

Nabożeństwa prowadzone przez superintendenta Fritschego miały miejsce kilka razy w roku. W 1924 roku, gdy proboszczem został ks. Brunon Porwal, ich częstotliwość została zwiększona do raz na miesiąc. Jednak w latach 1942-1946 nabożeństwa zostały wstrzymane, a ich wznowienie miało miejsce po remoncie obiektu.

W latach 1991-1995 zrealizowano budowę nowego kościoła ewangelickiego, którego projekt przygotował inż. Karol Gaś. Obecnie, budynek dawnej szkoły służy jako parafialne pokoje gościnne. Regularne nabożeństwa w nowym kościele odbywają się w każdą niedzielę oraz w dni świąteczne.

Przypisy

  1. Tomasz Biesik: Schroniska górskie dawniej i dziś. Beskid Mały i Beskid Śląski. Bielsko-Biała: Wyd. „Logos” Agnieszka Korzec-Biesik, 2013 r., s. 181–182.
  2. 500 lat Reformacji - Kościół ewangelicko-augsburski w Szczyrku-Salmopolu.
  3. Luteranie.pl - Parafialne pokoje gościnne.
  4. Luteranie.pl - Diecezje i parafie - Biała.
  5. a b Netfactory Szczyrk - Parafia Ewangelicko-Augsburska.
  6. a b c Parafia Ewangelicko-Augsburska w Białej - Osadnictwo rodzin ewangelickich w Galicji Zachodniej w XIX wieku.
  7. a b Strona internetowa parafii w Salmopolu - Historia. [dostęp 30.04.2012 r.]

Oceń: Kościół ewangelicki w Szczyrku-Salmopolu

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:11