W ostatnich latach rośnie liczba przypadków, w których obywatele rejestrują interwencje policjantów, co staje się ważnym tematem publicznej dyskusji. Nagrywanie działań funkcjonariuszy może być uzasadnione, szczególnie gdy chodzi o dokumentację działań w ramach postępowań prokuratorskich lub sądowych. Niemniej jednak, istnieją określone przepisy prawne, które regulują, w jaki sposób można nagrywać i publikować takie materiały, by nie naruszać praw policjantów.
Warto podkreślić, że nagrywanie interwencji policji w miejscach publicznych jest dopuszczalne, pod warunkiem, że ma na celu zbieranie dowodów dotyczących ewentualnych przestępstw lub skarg na policjantów. Zarejestrowane materiały mogą być następnie przedłożone właściwym organom, jednakże należy zachować ostrożność w kwestii ich publikacji. Jak informują władze, nagrania, które pokazują wizerunek funkcjonariuszy, bez ich zgody mogą pociągnąć za sobą odpowiedzialność karną.
W ochrze wizerunku policjantów zawarte są przepisy zawarte w Kodeksie karnym oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Publikacja materiałów bez ich anonimizacji może narazić na niebezpieczeństwo zarówno samych policjantów, jak i utrudnić im pełnienie obowiązków służbowych. Policja apeluje, aby przed publikacją materiałów w sieci upewnić się, że nie naruszają one przepisów, a wszelkie dowody koniecznie powinny być przekazywane bezpośrednio do organów ścigania zamiast publikowane w Internecie.
Źródło: Policja Bielsko-Biała
Oceń: O zasadach nagrywania interwencji policji w Szczyrku
Zobacz Także